>
24. - 29. JULI 2017 - HJØRRING - DANMARK

 tournamentrules top

1. Turneringsjuryen

Turneringsjuryen består af:

Finn Larsen, Erik Mark Nielsen, Søren Bak og Ole Christensen (Assistent).

Juryen påser og har ansvaret for, at fodboldturneringen afvikles på en sportslig korrekt måde. Den tager sig af protester, lovfortolkninger og tvivlsspørgsmål m.v.

Juryens afgørelser kan ikke appelleres.

2. Klasser og Aldersgrænser 2017

 
B19 Drenge født 1.1.1998 og senere
B17 Drenge født 1.1.2000 og senere
B16 Drenge født 1.1.2001 og senere
B15 Drenge født 1.1.2002 og senere
B14 Drenge født 1.1.2003 og senere
B13 Drenge født 1.1.2004 og senere
B12 Drenge (7 mands) født 1.1.2005 og senere
B11 Drenge (7 mands) født 1.1.2006 og senere
     
G19 Piger født 1.1.1998 og senere
G17 Piger født 1.1.2000 og senere
G16 Piger født 1.1.2001 og senere
G15 Piger født 1.1.2002 og senere
G14 Piger født 1.1.2003 og senere
G13 Piger født 1.1.2004 og senere
G12 Piger (7 mands) født 1.1.2005 og senere

3. Aldersbetingelser m.v.

Der gives automatisk dispensation til at påføre deltageroversigten 3 spillere, som er højst 1 år for gamle. (I 7-mandsklasserne 1 spiller).

En spiller, der opfylder aldersbetingelserne herfor, kan deltage på 2 hold fra samme klub. De 2 hold må ikke spille i samme klasse.

Piger, der opfylder aldersbetingelserne herfor, kan deltage i drengeklasser.

Dana Cups turneringsregler er ikke til hinder for anvendelse af gæstespillere.

4. Deltageroversigt - Legitimation

Der skal indsendes eller afleveres en deltageroversigt før turneringsstarten.

Efter check-in kan deltageroversigten ikke påføres yderligere spillere.

En spiller er kun spilleberettiget, såfremt vedkommende står opført på deltageroversigten, og det af Dana Cup fastsatte deltagergebyr er betalt.

Spillerlegitimation - med foto - skal medbringes til holdets kampe og på forlangende forevises for juryen eller dennes repræsentant.

Der vil blive foretaget stikprøver af spillernes alder og spilleberettigelse under turneringen.

Det kan medføre tabt kamp, hvis holdet anvender en ikke spilleberettiget spiller, eller hvis der ikke forevises tilfredsstillende legitimation.

Det er juryen, der afgør, hvad der er tilfredsstillende legitimation.

5. Kampens længde

 
Klasse Grundspil/Slutspil
B19, B17, B16, B15, G19, G17, G16 og G15 2 x 25 min
B14, B13, B12, B11, G14, G13 og G12 2 x 20 min
 

6. Inddeling i grupper m.v.

Holdene inddeles i grupper på fire eller fem hold, der spiller alle mod alle. 

Holdenes placering afgøres efter point.

  • Vunden kamp giver 3 point
  • Uafgjort kamp giver 1 point
  • Tabt kamp giver 0 point

Hvis to eller flere hold står lige, afgøres rækkefølgen på følgende måde:

  • Målforskel i samtlige kampe
  • Flest antal scorede mål
  • Point i indbyrdes kampe
  • Lodtrækning

Lodtrækning gennemføres af turneringsadministrationen. Hvis de implicerede hold ikke er til stede, underrettes de om resultatet af lodtrækningen.

De to bedste hold i hver gruppe går videre til A-slutspillet, som spilles efter cupsystemet, hvor det tabende hold går ud.
De øvrige hold i gruppen fortsætter i B-slutspillet, der også spilles efter cupsystemet.

7. Uafgjorte kampe - slutspil

Uafgjorte kampe i slutspillets indledende runder afgøres ved straffesparkkonkurrencer.

Uafgjorte semifinaler og finaler afgøres ved forlænget spilletid på 2 x 5 minutter.
Hvis kampen stadig er uafgjort, afgøres den ved straffesparkkonkurrence.

Straffesparkkonkurrencerne afvikles efter FIFA´s regler.

8. Spilleregler

Dana Cup spilles efter FIFA´s og DBU´s regler med følgende ændringer/tilføjelser:

Antal spillere.

Et hold må maksimalt anvende 18 spillere i en kamp. D.v.s. i en og samme kamp er det højst tilladt at benytte 7 udskiftningsspillere.

I klasse B12, B11 og G12 kan anvendes et ubegrænset antal spillere.
 

Udskiftning.

Udskiftninger skal ske under en standsning i spillet og fra midten af sidelinjen. Dommeren skal underrettes før hver udskiftning. 

Alle spillere kan udskiftes og sættes ind igen (fri udskiftning).

Såfremt dommeren skønner, at udskiftning af en spiller udelukkende sker for at forhale tiden, kan han nægte at efterkomme anmodningen om udskiftning. 

Boldstørrelse.

I klasse B14, B13, B12, B11, G14, G13 og G12 spilles med boldstørrelse 4.

I øvrige klasser spilles med størrelse 5.
 

Trøjer.

Trøjerne skal være nummererede, og numrene skal være forskellige.

En spiller skal benytte samme trøjenummer i alle holdets kampe.

Hvis begge hold har samme trøjefarve, skal det hold, der står sidst i turneringsplanen, skifte.
 

Benskinner.

Benskinner er obligatoriske.

Manglende benskinner medfører bortvisning fra banen, indtil forholdet er bragt i orden.
 

Ændringer/tilføjelser kun gældende for 7-mands hold (klasse B12, B11 og G12).


Afstand m.v. (kun gældende for 7-mands hold)

Modspillerne skal være mindst 7 m fra bolden ved begyndelsesspark, frispark, straffespark, målspark og hjørnespark.

Straffespark tages 8 m fra mållinjen og midt fra målet.
 

Offside. (kun gældende for 7-mands hold)

Offside-reglen anvendes ikke.
 

Frispark. (kun gældende for 7-mands hold)

Alle frispark er direkte, dog vil frispark til det angribende hold i modstanders straffesparksfelt, som efter fodboldloven ville resultere i et indirekte frispark, medføre et direkte frispark udenfor straffesparksfeltet – tættest ved forseelsen.

9. Kamptidspunkt

Holdene skal være kampklare - d.v.s. have mindst 7 startklare spillere - ved banen på det i programmet fastsatte kamptidspunkt.

I klasse B12, B11 og G12 dog mindst 5 kampklare spillere.

Selvom et hold ikke er klar på det fastsatte tidspunkt, skal kampen afvikles, såfremt den kan påbegyndes med indtil 10 minutters forsinkelse.

Er et hold ikke kampklar rettidigt, kan kampen i tilfælde af protest erklæres tabt for holdet, med mindre der foreligger særlige omstændigheder.
Særlige omstændigheder foreligger f.eks. ved pludselig opstået sygdom, ved trafikuheld og lignende uforudsete forhold.
I sådanne tilfælde kan turneringsjuryen bestemme, at den forsinkede kamps resultat fastholdes, eller at en ikke afviklet kamp skal gennemføres.

10. Udviste spillere

Udviste spillere er automatisk udelukket i holdets næste kamp. Det samme gælder for holdets træner, hvis denne udvises.

Turneringsjuryen kan i særlige tilfælde fastsætte strengere straf, f.eks. hvor en karantæneramt spiller benyttes.

Kun i tilfælde af udelukkelse i mere end en kamp vil der ske skriftlig underretning om udelukkelsen.

11. Udeblivelser m.v.

Hvis et hold udebliver fra en kamp eller taber på protest eller udelukkes fra turneringen, er resultatet 0-3.

Udelukkes holdet i grundspillet, ændres alle holdets resultater til 0-3.

12. Protester

Protester vedrørende kampe skal afleveres skriftligt til turneringsjuryen af holdets ansvarlige leder senest en time efter kampens afslutning.

En afgørelse, som hviler på et dommerskøn, er endelig og kan ikke omgøres.

Boldstørrelse, benskinner, trøjenumre og deltagerarmbånd er ikke protestgrundlag.

Efter igangsætning af en runde i slutspillet kan resultatet af en kamp i den forudgående runde ikke ændres, medmindre der foreligger en - rettidigt afleveret - ikke afgjort protest vedrørende kampen.

Protestgebyr (DKK 500) skal indbetales i forbindelse med afleveringen af protesten. Gebyret refunderes, såfremt protesten godtages.

Juryens afgørelse kan ikke appelleres.

13. Ændring af turneringsprogrammet

Turneringsprogrammet offentliggøres i uge 27 på www.danacup.dk

Turneringsadministrationen forbeholder sig ret til efterfølgende at ændre gruppesammensætning, spillested og kamptidspunkt m.v.

Eventuelle ændringer efter offentliggørelsen i uge 27 indarbejdes, og det endelige program offentliggøres lørdag den 22. juli 2017. Det sker ligeledes på www.danacup.dk

Det er holdenes eget ansvar at holde sig orienteret om det endelige program.

I tilfælde af ændringer efter offentliggørelse af det endelige program kontaktes de implicerede hold direkte.

Et hold har altid mulighed for at få en udskrift af dets endelige turneringsprogram. Det kan ske i forbindelse med check-in eller efterfølgende ved henvendelse til Dana Cups Information.

14. Dommere - linjedommere

Dana Cup udpeger i samarbejde med DBU Jylland dommere til alle kampene, samt linjedommere til følgende kampe:

A-Slutspillet.

  • Fra og med 1/16-finalerne i klasse B19, B17, B16 og B15
  • Fra og med 1/4-finalerne i klasse B14, G19, G17, G16 og G15
  • Fra og med 1/2-finalerne i klasse B13, G14 og G13
  • Finalen i klasse B12, B11 og G12

B-Slutspillet.

  • Fra og med 1/2-finalerne i klasse B19, B17, B16, B15, B14, G19, G17, G16 og G15
  • Finalen i klasse B13, B12, B11, G14, G13 og G12

Linjedommere.

I kampe, hvor der ikke anvendes neutrale linjedommere, er de to hold pligtig at stille med egne linjedommere.

15. Kampens resultat

Umiddelbart efter en kamp skal en leder eller træner fra hvert hold henvende sig til dommeren for at bekræfte kampens resultat (underskrive resultatkortet).

SponsorBar